Lajmet

Arsyet që Afganistani i mbylli shkollat në Kabul

Afganistani ka mbyllur të gjitha universitetet private e publike si dhe shkollat në 16 provinca të vendit përfshirë edhe në kryeqytet, Kabul.

Ky vendim vjen nga Ministria e Shëndetësisë në Afganistan si shkak i rritjes së infektimeve me COVID-19 dhe do të jetë në fuqi për të paktën dy javë.

Gjatë të premtes Afganistani raportoi 977 raste të reja me COVID-19 dhe 18 viktima, ku shumica prej tyre ishin nga Kabuli.

Deri tani 600 mijë njerëz kanë marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca, sipas ministrisë së Shëndetësisë, duke mos llogaritur forcat e armatosura.

 

DTV -4

Recent Posts

Protestojnë punëtorët e minierës “Golesh” para Qeverisë së Kosovës

Punëtorët e minierës “Golesh” kanë protestuar para Qeverisë së Kosovës për shkak të largimit në…

6 months ago

Në Turqi arrestohet edhe një gazetare

Policia bastisi shtëpinë e gazetares Nurcan Yalçın në lagjen Kayapınar të Diyarbakirit. Pas kontrollit në…

6 months ago

Agim Veliu i shkruan një letër të gjatë Abdixhikut për pakënaqësitë e tij

Në degën e LDK’së në Podujevë, është emëruar një kryetar i paligjshëm, duke aluduar kështu…

6 months ago

Kamerat s’funksionuan në momentin e arratisjes së Radojçiqit, nisin hetimet për këtë çështje

Lajmin e ka konfirmuar edhe prokurori Rasim Maloku. Ai ka thënë se kanë nisur hetimet…

6 months ago

IPK rekomandon suspendimin e tre policëve pas ikjes së Milan Radojçiqit nga pika kufitare Bërnjak

Në njoftim thuhet se personi në fjalë ka ikur me veturë në drejtim të Serbisë…

6 months ago

Deputetët kaq shpenzuan në dy muajt e fundit të vitit për të shkuar në Kuvend

Për periudhën nëntor-dhjetor të vitit 2021, një deputet ka shpenzuar deri në 870 euro për…

6 months ago