Lajme nga Bota

Sulmi që e elimionoi liderin e ISIS-it

“Forcat speciale amerikane kryen me sukses një mision kundër terrorizmit në Sirinë veriperëndimore të mërkurën mbrëma, duke eliminuar liderin e…

6 months ago

Momenti kur një burrë ‘sfidoi ujin e vërshimeve’ në Meksikë dhe shpëtoi një grua

Ky është momenti heroik kur një Samaritan i Mirë sfidoi elementët e rrezikshëm të ujërave të vërshimeve në një përrua…

12 months ago

“Mendova se ky është fundi dhe do të vdes,” studentja afgane tregon përvojën në aeroportin e Kabulit

Ashtu si qindra banorë të tjerë të Kabulit, Aisha Ahmad shkoi me vrap në Aeroportin Ndërkombëtar “Hamid Karzi” të hënën,…

12 months ago

Ja cili është shteti me fuqinë punëtore më të aftë në botë

Në Raportin Botëror të Konkurrencës, i cili kryhet çdo vit nga Forumi Ekonomik Botëror, Zvicra ka befasuar me renditjen e…

12 months ago

Kaos në aeroportin e Kabulit, raportohet për 5 viktima

Në aeroportin ndërkombëtar të Kabulit mbizotëron kaosi që prej ditës së djeshme, pasi afganët po përpiqen të largohen nga vendi,…

12 months ago

Donte të martohej për të tretën herë, gruaja ia pret organet gjenitale klerikut mysliman

Një klerik 57-vjeçar mysliman në qytetin indian të Muzaffarnagar, Hazra vdiq pasi u sulmua për vdekje nga njëra nga dy gratë e tij pasi…

12 months ago

Kush është Mulla Abdul Ghani Baradar, mendohet të jetë Presidenti i ri i Afganistanit

Situata në Afganistan është rënduar, pasi natën e  kaluar talebanët morën pushtetin. Me mijëra njerëz ndodhen në aeroportin ndërkombëtar të…

12 months ago

Sukses me vaksinën kundër koronavirusit në Gjermani: Nuk ka shumë refuzues

Gjermania po debaton për privilegjet që mund të krijohen për të vaksinuarit. Kjo që të inkurajohen ata që refuzojnë vaksinimin…

12 months ago

Mbi 1.200 viktima nga tërmeti në Haiti, qeveria shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Tërmeti shkatërroi 13,694 shtëpi dhe dëmtoi 13,785 të tjera, thanë zyrtarët e agjencisë së mbrojtjes civile. Shkatërrimi ka shtyrë spitalet…

12 months ago

Në Algjeri 65 persona kanë vdekur nga zjarret, në mesin e viktimave janë 25 ushtarë

Të paktën 65 persona kanë vdekur nga zjarret që shpërthyen në Algjeri, sipas raporteve të televizionit shtetëror. Zyrtarët kanë deklaruar…

12 months ago