Lajmet

Dita e dytë e armëpushimit në Gaza, arrijnë karvanët e parë të ndihmave

Karvanët e parë të ndihmave humanitare kanë mbërritur në Gaza, pas arritjes së armëpushimit mes Hamasit dhe Izraelit.

Mijëra palestinezë u kthyen në shtëpitë e tyre mes skenave të shkatërrimit, për të cilat disa zyrtarë thanë se rindërtimi mund të zgjaste me vite.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) bëri thirrje për krijimin e korridoreve në mënyrë që njerëzit e plagosur të evakuohen.

Më shumë se 250 njerëz u vranë në konfliktin 11 ditor, shumica dërrmuese e tyre në Gaza. Edhe Izraeli edhe Hamasi pretenduan fitoren.

Në Izraelin jugor, banorët festuan armëpushimin por shumë shprehën shqetësimin se një konflikt tjetër në rajon ishte vetëm çështje kohe.

Kamionë nga agjenci të ndryshme të ndihmave, duke përfshirë ato që kanë lidhje me Kombet e Bashkuara, filluan të sillnin ilaçe, ushqime dhe karburant në Gaza.

Më shumë se 100,000 njerëz u desh të largohen nga shtëpitë e tyre në territorin, i cili kontrollohet nga grupi militant Hamas dhe gati 800,000 njerëz nuk kishin qasje në ujë, ka thënë agjencia për fëmijë e Kombeve të Bashkuara, UNICEF.

DTV -4

Recent Posts

Protestojnë punëtorët e minierës “Golesh” para Qeverisë së Kosovës

Punëtorët e minierës “Golesh” kanë protestuar para Qeverisë së Kosovës për shkak të largimit në…

6 months ago

Në Turqi arrestohet edhe një gazetare

Policia bastisi shtëpinë e gazetares Nurcan Yalçın në lagjen Kayapınar të Diyarbakirit. Pas kontrollit në…

6 months ago

Agim Veliu i shkruan një letër të gjatë Abdixhikut për pakënaqësitë e tij

Në degën e LDK’së në Podujevë, është emëruar një kryetar i paligjshëm, duke aluduar kështu…

6 months ago

Kamerat s’funksionuan në momentin e arratisjes së Radojçiqit, nisin hetimet për këtë çështje

Lajmin e ka konfirmuar edhe prokurori Rasim Maloku. Ai ka thënë se kanë nisur hetimet…

6 months ago

IPK rekomandon suspendimin e tre policëve pas ikjes së Milan Radojçiqit nga pika kufitare Bërnjak

Në njoftim thuhet se personi në fjalë ka ikur me veturë në drejtim të Serbisë…

6 months ago

Deputetët kaq shpenzuan në dy muajt e fundit të vitit për të shkuar në Kuvend

Për periudhën nëntor-dhjetor të vitit 2021, një deputet ka shpenzuar deri në 870 euro për…

6 months ago