Rrëfimi i pa dëgjuar më par i Mimoza Shalës, që luftoi si 17 vjeçare në betejën urbane të Gjakovës

0
496
Reklame e sponzorizuar
Në emisionin ‘INFO D’ të televizionit “DTV”, ekskluzivisht ka folur ish-ushtarja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mimoza Shala, e cila ka rrëfyer për herë të parë rreth inkuadrimit, përgatitjes dhe luftimeve që janë zhvilluar në betejën e vetme urbane që është zhvilluar në Kosovë, gjatë vitit 1999, me 6, 7 dhe 8 maj përball forcave ushtarake dhe paramilitare serbe.

Atëbotë si 17 vjeçare tregon momentet e pa harruara, plagën e lirisë që e morri dhe situatën kur u strehua nga një zonjë gjakovare në një shtëpi të pa banuar në zonën ku forcat serbe po e kërkonin për ta kapur të gjallë pasi ishte plagosur.

 

Reklame e sponzorizuar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here