Lajmet

Në Turqi arrestohet edhe një gazetare

Policia bastisi shtëpinë e gazetares Nurcan Yalçın në lagjen Kayapınar të Diyarbakirit. Pas kontrollit në shtëpi, ajo është arrestuar. Edhe një gazetare në mëngjesin e sotëm është arrestuar nga policia turke në Diyarbakır.

Yalçin, arsyeja e ndalimit të të cilit nuk u mësua, u dërgua në Drejtorinë e Sigurimit Krahinor. U tha se avokati i tij, i cili shkoi në komisariat për t’u takuar me Yalçin, nuk u lejua të takohej me klientin për 24 orë, raporton t24.

Pasi Yalçin u mor në paraburgim, shoqata e gazetarëve të Turqisë ka reaguar përmes një deklarate për shtyp. “Gazetarja Nurcan Yalçin u arrestua gjatë një bastisje herët në mëngjes në shtëpinë e saj në Diyarbakır. Kërkojmë lirim të menjëhershëm të Nurcan Yalçınin”, shkruan në deklaratë.

Nurcan Yalçin u dënua me 3 vjet, 7 muaj e 22 ditë burg për çështjen e ngritur ndaj saj me akuzën e “anëtarësimit në organizatë terroriste” dhe “propagandimit të organizatës terroriste” pas operacionit kundër Shoqatës së Grave Rosa.

Ndryshe, muajin e kaluar është arrestuar edhe gazetarja tjetër turke, Sedef Kabas, e cila thuhet se ka fyer presidentin turk Recep Tayyip Erdogan.

DTV 5

Recent Posts

Protestojnë punëtorët e minierës “Golesh” para Qeverisë së Kosovës

Punëtorët e minierës “Golesh” kanë protestuar para Qeverisë së Kosovës për shkak të largimit në…

8 months ago

Agim Veliu i shkruan një letër të gjatë Abdixhikut për pakënaqësitë e tij

Në degën e LDK’së në Podujevë, është emëruar një kryetar i paligjshëm, duke aluduar kështu…

8 months ago

Kamerat s’funksionuan në momentin e arratisjes së Radojçiqit, nisin hetimet për këtë çështje

Lajmin e ka konfirmuar edhe prokurori Rasim Maloku. Ai ka thënë se kanë nisur hetimet…

8 months ago

IPK rekomandon suspendimin e tre policëve pas ikjes së Milan Radojçiqit nga pika kufitare Bërnjak

Në njoftim thuhet se personi në fjalë ka ikur me veturë në drejtim të Serbisë…

8 months ago

Deputetët kaq shpenzuan në dy muajt e fundit të vitit për të shkuar në Kuvend

Për periudhën nëntor-dhjetor të vitit 2021, një deputet ka shpenzuar deri në 870 euro për…

8 months ago

Lajçak – Escobar: Kurti e Vuçiq janë të përkushtuar për procesin e dialogut

“Gjithçka që është rënë dakord duhet të zbatohet dhe do të zbatohet dhe kjo është…

8 months ago