Covid19

OBSH: Evropa po hyn në ‘armëpushim’ me Covid-19

“Unë besoj se është e mundur t’i përgjigjemi varianteve të reja që do të shfaqen në mënyrë të pashmangshme pa riinstaluar llojin e masave përçarëse që kishim nevojë më parë,” shtoi Dr Kluge.

Drejtori për Evropë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) thotë se kontinenti së shpejti mund të hyjë në një “periudhë të gjatë qetësie” sa i përket pandemisë Covid-19, raporton BBC.

Dr Hans Kluge përmendi normat e larta të vaksinimit, fundin e dimrit dhe natyrën më pak të rëndë të variantit Omicron.

Duke folur për gazetarët, ai tha: “Kjo periudhë e mbrojtjes më të lartë duhet parë si një “armëpushim” që mund të na sjellë paqe të qëndrueshme.”

Vjen pasi një numër vendesh evropiane i japin fund kufizimeve të Covid-19. Dr Kluge tha se rreth 12 milionë raste të reja të virusit u evidentuan në të gjithë Evropën javën e kaluar – më i larti i regjistruar – por zyrtarët nuk kanë parë një rritje të konsiderueshme në ata që kanë nevojë për kujdes kritik spitalor.

Danimarka u bë vendi i parë në Bashkimin Evropian që hoqi të gjitha rregullat, përfshirë mbajtjen e maskave për fytyrën, në fillim të kësaj jave.

Ndërsa rastet janë ende relativisht të larta atje, autoritetet thonë se virusi nuk kualifikohet më si një “kërcënim kritik” me shkallë të lartë vaksinimi që ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjeve të rënda pavarësisht përhapjes së shpejtë të Omicron.

Norvegjia që atëherë ka shpallur relaksimin e saj dhe Suedia njoftoi të sot se gjithashtu do të heqë pothuajse të gjitha kufizimet e saj të brendshme më 9 shkurt.

“Pandemia nuk ka mbaruar, por ne po hyjmë në një fazë krejtësisht të re”, u tha gazetarëve kryeministrja e Suedisë Magdalena Andersson.

Zyrtarët atje u zotuan të qëndrojnë “vigjilentë” kundër virusit, me disa udhëzime të mbetura në vend, të tilla si qëndrimi në shtëpi nëse keni simptoma Covid-19. Njerëzve të pavaksinuar gjithashtu u kërkohet të shmangin turmat dhe disa kufizime të hyrjes në kufi janë ende në fuqi.

Dr Kluge nga OBSH të enjten u kërkoi kombeve evropiane të vazhdojnë me fushatat e tyre të vaksinimit dhe mbikëqyrjen e shtameve, pavarësisht nga fjalimet e tij për një “armëpushim”.

Ai kërkoi përgjegjësinë individuale, mbrojtjen e mëtejshme të grupeve në rrezik dhe atë që ai e përshkroi si “rritje drastike dhe pa kompromis në ndarjen e vaksinave përtej kufijve” për të ndihmuar mbrojtjen në mbarë botën.

Lehtësimi i kufizimeve në të gjithë Evropën pason vendime të ngjashme në Angli dhe vende të tjera të Mbretërisë së Bashkuar në janar.

DTV 5

Recent Posts

Protestojnë punëtorët e minierës “Golesh” para Qeverisë së Kosovës

Punëtorët e minierës “Golesh” kanë protestuar para Qeverisë së Kosovës për shkak të largimit në…

5 months ago

Në Turqi arrestohet edhe një gazetare

Policia bastisi shtëpinë e gazetares Nurcan Yalçın në lagjen Kayapınar të Diyarbakirit. Pas kontrollit në…

5 months ago

Agim Veliu i shkruan një letër të gjatë Abdixhikut për pakënaqësitë e tij

Në degën e LDK’së në Podujevë, është emëruar një kryetar i paligjshëm, duke aluduar kështu…

5 months ago

Kamerat s’funksionuan në momentin e arratisjes së Radojçiqit, nisin hetimet për këtë çështje

Lajmin e ka konfirmuar edhe prokurori Rasim Maloku. Ai ka thënë se kanë nisur hetimet…

5 months ago

IPK rekomandon suspendimin e tre policëve pas ikjes së Milan Radojçiqit nga pika kufitare Bërnjak

Në njoftim thuhet se personi në fjalë ka ikur me veturë në drejtim të Serbisë…

5 months ago

Deputetët kaq shpenzuan në dy muajt e fundit të vitit për të shkuar në Kuvend

Për periudhën nëntor-dhjetor të vitit 2021, një deputet ka shpenzuar deri në 870 euro për…

5 months ago