Lajme nga rajoni

Panxha për Open Balkan: “Zoti Rama nuk është vështirë të kuptoni pse pozicioni i Kosovës, Malit të Zi dhe B&H nuk është në favor të kësaj iniciative”

Drejtori ekzekutiv i Klubit të Prodhuesve, Astrit Panxha ka reaguar pas takimit të djeshëm në Shkup ku u promovua ideja e iniciativës ballkanike “Open Ballkan” në të cilën mori pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Panxha përmes një postimi në Facebook ka thënë se nuk mund të flitet për krijimin e një zonë ekonomike me autoritetet që udhëheqin në Serbi.

“Zoti Rama nuk është vështirë të kuptoni pse pozicioni i Kosovës, Malit të Zi dhe B&H nuk është në favor të kësaj iniciative”, thotë mes tjerash ai.

Për më shumë postimi i plotë:

Open Balkan with closed minded

Sa është reale të krijohet një zonë ekonomike në Ballkan ku qendra e gravitetit është Serbia? Në këtë rast pozicionimi strategjik i Shqipërisë është komplet i gabuar! Nuk mund të flasim për krijimin e një zone ekonomike me autoritetet që udhëheqin në Serbi.

Zoti Rama nuk është vështirë të kuptoni pse pozicioni i Kosovës, Malit të Zi dhe B&H nuk është në favor të kësaj iniciative.

Serbia mohon ekzistencën e shtetit të Kosovës.

Serbia punon në zhbërjen e shtetit të Bosnje dhe Hercegovinës.
Serbia injoron identitetin e Malit të Zi.

Do të thotë këto shtete kanë probleme ekzistenciale me Serbinë. Kur shteti në vazhdimësi ndihet i kërcënuar, atëherë autoritetet nuk mund të flasin për marrëdhënie të avancuara ekonomike.

Nuk mund të flasim për lëvizje të lirë të njerëzve kur dokumentet e udhëtimit nuk njihen.

Nuk mund të flasim për lëvizje të lirë të mallit kur certifikate e origjinës së mallit nuk njihet.

Nuk mund të ketë lëvizje të lirë të kapitalit kur sistemi i transfereve të kapitalit nuk njihet.

Këto janë tri shtyllat kryesore në të cilat është themeluar BE-ja, por për fat të keq Serbia nuk dëshiron ti implementon këto shtylla, sidomos në relacion me Kosovën.
Keni filluar procesin e integrim në premisa te gabuara. Nuk mund te projektojmë të ardhmen kur nuk e kemi sqaruar te kaluarën, e assesi kur edhe e tashmja është e tensionuar.

Sikur të kishit nisë themelimin e Open Balkan me Kosovën, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi dhe B&H, atëherë shqiptarët do të ishin qendra e gravitetit në këtë strukturë! Serbia do të ftohej vetëm atëherë kur të kultivon marrëdhënie të fqinjësisë së mirë me të gjitha vendet e rajonit.

Dhe në fund pyetja logjike do të ishte: vështirë të kuptohet se si Serbia po shpenzon kaq shumë kohë dhe resurse në destabilizimin e vendeve fqinjë e nuk po fokusohet në integrim dhe zhvillim rajonal.

Gabim, shumë gabim e keni”, thotë Panxha në reagimin e tij.

Ndryshe, ditën e enjte është formalizuar marrëveshja për Mini-Shengenin, e ndryshuar tashmë në Open Balkan, ku pjesëmarrës ishin kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe presidentit i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Në këtë Forum Ekonomik nuk ka marrë pjesë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Nga zyra e kryeministrit kanë deklaruar se qëndrimet e tyre për Mini- Shengen tashmë janë të njohura.

“Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë dhe si rrjedhojë, nuk kemi pasur zyrtarisht ftesë për pjesëmarrje në takim. Për ne, i ashtuquajturi ‘mini-Shengen’ është nismë pa vizion për rajonin. Ne kemi propozuar avancimin e bashkëpunimit rajonal nga CEFTA në SEFTA, sipas modelit të EFTA-EEA, nga e cila do të përfitonin njëkohësisht të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor”, thuhet në përgjigje.

https://www.facebook.com/apanxha/posts/10165509265030367

DTV-9

Recent Posts

Protestojnë punëtorët e minierës “Golesh” para Qeverisë së Kosovës

Punëtorët e minierës “Golesh” kanë protestuar para Qeverisë së Kosovës për shkak të largimit në…

6 months ago

Në Turqi arrestohet edhe një gazetare

Policia bastisi shtëpinë e gazetares Nurcan Yalçın në lagjen Kayapınar të Diyarbakirit. Pas kontrollit në…

6 months ago

Agim Veliu i shkruan një letër të gjatë Abdixhikut për pakënaqësitë e tij

Në degën e LDK’së në Podujevë, është emëruar një kryetar i paligjshëm, duke aluduar kështu…

6 months ago

Kamerat s’funksionuan në momentin e arratisjes së Radojçiqit, nisin hetimet për këtë çështje

Lajmin e ka konfirmuar edhe prokurori Rasim Maloku. Ai ka thënë se kanë nisur hetimet…

6 months ago

IPK rekomandon suspendimin e tre policëve pas ikjes së Milan Radojçiqit nga pika kufitare Bërnjak

Në njoftim thuhet se personi në fjalë ka ikur me veturë në drejtim të Serbisë…

6 months ago

Deputetët kaq shpenzuan në dy muajt e fundit të vitit për të shkuar në Kuvend

Për periudhën nëntor-dhjetor të vitit 2021, një deputet ka shpenzuar deri në 870 euro për…

6 months ago