Shëndetsi

Si ndikon ngrënia e akullores në cilësinë e gjumit para fjetjes

Ngrënia tepërt i akullores mund të çojë në shtim peshe, sëmundje të zemrës dhe gjithashtu mund të prishë mikroflorën e traktit tretës. Sidoqoftë, është edhe më e rrezikshme të hani këtë ëmbëlsirë freskuese pak para gjumit.
Kohët e fundit ekspertët kanë konfirmuar se ka edhe një anë tjetër negative të konsumimit të akullores, veçanërisht nëse ju pëlqen ta hani para gjumit, sepse mund të ndikojë në cilësinë e gjumit.
Një studim në veçanti zbuloi se njerëzit që merrnin ushqim të pashëndetshëm dhe konsumonin më shumë kalori, veçanërisht në formën e sheqernave shtesë, flinin më keq. Gjegjësisht, një studim i fundit konfirmoi teorinë se sheqeri është shkaku kryesor i cilësisë së dobët të gjumit.
Kur temperatura e trupit tonë është e ulët kjo do të thotë se po hyjmë në gjumin me cilësi më të lartë dhe më të thellë. Sidoqoftë, nëse hamë ushqime të mbushura me sheqer para se të shkojmë në shtrat, temperatura e trupit është më e lartë dhe është më e vështirë të bësh një gjumë të thellë.
Një lloj akulloreje është veçanërisht problematike. Bëhet fjalë për akulloren me çokollatë. Përveç gjithë këtij sheqeri, ajo gjithashtu përmban kafeinë dhe teobrominë – një antioksidant që vepron si stimulues dhe na mban zgjuar.

DTV-10

Recent Posts

Protestojnë punëtorët e minierës “Golesh” para Qeverisë së Kosovës

Punëtorët e minierës “Golesh” kanë protestuar para Qeverisë së Kosovës për shkak të largimit në…

5 months ago

Në Turqi arrestohet edhe një gazetare

Policia bastisi shtëpinë e gazetares Nurcan Yalçın në lagjen Kayapınar të Diyarbakirit. Pas kontrollit në…

5 months ago

Agim Veliu i shkruan një letër të gjatë Abdixhikut për pakënaqësitë e tij

Në degën e LDK’së në Podujevë, është emëruar një kryetar i paligjshëm, duke aluduar kështu…

5 months ago

Kamerat s’funksionuan në momentin e arratisjes së Radojçiqit, nisin hetimet për këtë çështje

Lajmin e ka konfirmuar edhe prokurori Rasim Maloku. Ai ka thënë se kanë nisur hetimet…

5 months ago

IPK rekomandon suspendimin e tre policëve pas ikjes së Milan Radojçiqit nga pika kufitare Bërnjak

Në njoftim thuhet se personi në fjalë ka ikur me veturë në drejtim të Serbisë…

5 months ago

Deputetët kaq shpenzuan në dy muajt e fundit të vitit për të shkuar në Kuvend

Për periudhën nëntor-dhjetor të vitit 2021, një deputet ka shpenzuar deri në 870 euro për…

5 months ago