Shëndetsi

Si të dobësohemi dhe të kemi një jetë të shëndetshme

– Nëse jeni duke konsumuar ushqime jo te shëndetshme, nuk do të shihni rezultate edhe nëse jeni duke u stërvitur shumë.
– Gjithmonë mbani mend rregullin 80% dietë – ushqim te shëndetshëm, 20% ushtrime, ushtrimet mbështesin humbjen e peshës, por një dietë e shëndetshme është ajo që e ju bën te arrini rezultatet e dëshiruara.
– Vetëm kardio djeg dhjamin dhe muskujt, kështu që nëse doni të shihni ndryshime në trupin tuaj duhet të përfshini edhe ushtrime me pesha, ne këtë mënyre rrisni metabolizmin tuaj dhe ndihmon në djegien e dhjamit edhe kur nuk jeni duke u stërvitur.
– Ju duhet të pini ujë – ndihmon për të rritur metabolizmin tuaj dhe ndihmon trupin tuaj të detoksikohet.
– Kur nuk hani sa duhet, trupi juaj fillon të mos djegë sepse ka frikë se do të vdes nga uria – Ju duhet të furnizoni trupin tuaj me kaloritë e duhura dhe ushqimet e duhura në mënyrë që të mos pengoni humbjen në peshë.
– Nuk duhet të harroni të hani mengjes, edhe dicka sado te vogël si një frut apo arra për ti siguruar trupit tuaj energjitë e nevojshme.
– Mos pini kalori bosh – vera, pijet me gaz dhe lëngjet e mbushura me sheqer është në rregull per raste te rralla, por kur mundeni zëvendësojeni me ujë të gazuar.
– Mësoni sasinë e duhur te ushqimit që keni nevoje.
– Shmangni ngrënien jashtë, nuk mund të kontrolloni sasinë, sheqernat, salcat, etj.
– Mos u mbështesni në dietat trend, përqendrohuni në një mënyrë jetese të shëndetshme.
– Planifikoni vaktet tuaja për të siguruar që jeni në rrugën e duhur për të arritur peshën e dëshiruar.

10 gabime që na pengojnë të humbim peshë

1: Shumë stërvitje pa i dhënë rëndesi ushqimit që konsumon.
2: Eksperimentojmë me dieta trend të momentit.
3: Nuk hani në mëngjes.
4: Pini kalori.
5: Nuk pini ujë mjaftueshëm.
6: Bëni vetëm cardio.
7: Nuk hani mjaftueshëm.
8: Konsumimi i sasisë së gabuar të ushqimit.
9: Hani shpesh jashtë shtepisë.
10: Nuk planifikoni vaktet.

 

 

 

DTV-10

Recent Posts

Protestojnë punëtorët e minierës “Golesh” para Qeverisë së Kosovës

Punëtorët e minierës “Golesh” kanë protestuar para Qeverisë së Kosovës për shkak të largimit në…

5 months ago

Në Turqi arrestohet edhe një gazetare

Policia bastisi shtëpinë e gazetares Nurcan Yalçın në lagjen Kayapınar të Diyarbakirit. Pas kontrollit në…

5 months ago

Agim Veliu i shkruan një letër të gjatë Abdixhikut për pakënaqësitë e tij

Në degën e LDK’së në Podujevë, është emëruar një kryetar i paligjshëm, duke aluduar kështu…

5 months ago

Kamerat s’funksionuan në momentin e arratisjes së Radojçiqit, nisin hetimet për këtë çështje

Lajmin e ka konfirmuar edhe prokurori Rasim Maloku. Ai ka thënë se kanë nisur hetimet…

5 months ago

IPK rekomandon suspendimin e tre policëve pas ikjes së Milan Radojçiqit nga pika kufitare Bërnjak

Në njoftim thuhet se personi në fjalë ka ikur me veturë në drejtim të Serbisë…

5 months ago

Deputetët kaq shpenzuan në dy muajt e fundit të vitit për të shkuar në Kuvend

Për periudhën nëntor-dhjetor të vitit 2021, një deputet ka shpenzuar deri në 870 euro për…

5 months ago